Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Herb szkoły

2 dni w stolicy

2 dni w stolicy

GALERIA

                2 dni w centrum i stolicy. Wycieczka do najnowocześniejszego, najbardziej reprezentacyjnego i świetlanego miasta w Polsce. Wycieczka dająca odpoczynek od szkoły, będąca inną formą nauki i przyswajania wiedzy.  Wycieczka będąca możliwością na poznanie historii, obcowanie z przeszłością. Wycieczka tak pełna informacji, możliwości i tak niestandardowa, że słowo to przestaje pasować. Nie była to bowiem tylko jedna z licznych wycieczek Ogólnokształcącego Liceum w Skawinie, było to coś całkiem odmiennego.

                Oryginalność tej podróży widoczna była od początku. Mała liczba uczestników ograniczająca się do 11 osób, nocleg w jednym z prywatnych apartamentów warszawskich znajdujących się niedaleko centrum. Darmowy pobyt w mieszkaniu, jak i cała wycieczka była możliwa dzięki pani Kindze Hałacińskiej, dziennikarce i wnuczce pułkownika Andrzeja Hałacińskiego pochodzącego ze Skawiny. Podczas I wojny światowej żołnierza Legionów, odznaczonego Virtuti Militari po bitwie pod Kostiuchnówką w 1916 roku.  Wzięty w 1939 r. do sowieckiej niewoli, więzień obozu w Kozielsku zginął w Katyniu.  Znany jest przede wszystkim jako autor  tekstu pieśni "My, Pierwsza Brygada", w Skawinie posiada ulicę swojego imienia, która jest symbolem jego zasług i obecności w tym mieście.

                Pierwszym celem wycieczki była miejscowość leżąca niedaleko Warszawy - Sulejówek. Słynie on nie tylko z siedziby Józefa Piłsudskiego ale także postaci Jędrzeja Moraczewskiego - pierwszego premiera niepodległej Rzeczypospolitej - oraz jego rodziny, których obecność uczczona jest tablicą pamiątkową znajdującą się przed "Dworkiem Siedzibą". Niedaleko znajduje się Skwer Niepodległości  z pomnikiem marszałka Józefa Piłsudzkiego i jego dwóch córek, oraz  Kopiec Współtwórców Niepodległości, symbol wdzięczności mieszkańców. Na szlaku wycieczki znalazł się również dworek Marszałka "Milusin". Podróż po Sulejówka była możliwością poznania niezwykłych faktów z przeszłości, historii rodziny Moraczewskich oraz codzienności Marszałka. Dzięki niezwykłemu przewodnikowi panu Jerzemu Kochańskiemu okazała się ona opowieścią płynącą z pasji oraz zamiłowania do historii i niezwykłości tego miejsca. Była to podróż pełna prawdziwych historii wypełniona niezwykłym sentymentem, który udzielił się każdemu.

                 Następne miejsce położone było w centrum Warszawy - Cmentarz Powązkowski. Skupienie i cisza towarzyszyły nam między marmurowymi, kamiennymi, drewnianymi grobami, nagrobkami, krzyżami kiedy przemierzaliśmy Powązki. Wiele uwagi wymagało odnalezienie grobu wskazanego przez przewodnika, odczytani symboliki pomników oraz liczeni grobów z charakterystycznym śmigłem -  które oznacza poległego pilota.  Najniezwyklejszy był jednak wieczór spędzony w mieszkaniu pani Hałacińskiej, wypełniony pięknem rodzinnej historii. Wysłuchaliśmy wzruszającej opowieści o dziadku oraz ojcu pani King Hałacińskiej, przeplatanej prywatnymi zdjęciami oraz rodzinnymi pamiątkami. Czarno-białe fotografie widoczne na ścianach, szczegółowość relacji pozwalała nam wyobrazić sobie wszystko niezwykle dokładnie, poczuć emocje i na pewno zapamiętać tę chwile na długo. Opowieść tak niezwykle żywa oraz pełna emocji poruszyła wszystkich, łzy na końcu widoczne były w oczach opowiadającej jak i słuchaczy.

                Następnego dnia odwiedziliśmy miejsce będące hołdem mieszkańców warszawy dla tych którzy oddali życie za wolną Polskę. Muzeum Powstania Warszawskiego. Możliwość zobaczenia i dokładnego poznania tego o czym każdy wie z lekcji historii. Za pomocą obrazów oraz dźwięków, przyszłość staje się bliska i realna. Czuć wzruszenie oraz dumę kiedy możemy zwiedzić Warszawskie Stare Miasto oraz Zamek Królewski oszałamiający złotym przepychem, świetlistą powierzchnią luster oraz najbardziej znanymi dziełami Jana Matejki.

                Tylko dwa dni, aby zwiedzić Warszawę. Niezwykłość zabytków i miejsc w których się znajdowaliśmy pozwoliła nam poznać oraz lepiej zrozumieć historię, ale to osoby jakie spotkaliśmy w Warszawie stanowiły o nadzwyczajności i wyższości tej lekcji nad innymi. Prawdziwość , bliskość i emocjonalność opowieści których mogliśmy wysłuchać wywarła na nas największe wrażenie i na pewno zostanie w naszej pamięci na długo. Nie byłą to zwykła wycieczka lecz wspaniała opowieść o przeszłości.

Opiekunowie :

Czesław Gąsiorowski

Jacek Lelek

 

Uczestnicy klasa 3 d i 3c :

Jacek Balon

Magdalena Chorąży

Justyna Dyrga

Natalia Krzystek

Karolina Niedbała

Katarzyna Ożóg

Mikołaj Pieronkiewicz

Klaudia Pitala

Jagoda Rzeszótko

Ewa Sikorska

Joanna Święch